Piersi są atrybutem kobiecości. Podkreślają kobiecą urodę, służą do karmienia a także należą do strefy erogennej. Jednak jak pokazują statystyki jedna na 10 kobiet zachoruje na nowotwór piersi. Niestety nie wszystkie przypadki da się leczyć zachowawczo.
W wielu przypadkach zabiegiem ratującym życie okaże się chirurgiczna amputacja. Równocześnie proces leczenia wspierany jest poprzez radioterapię i chemioterapię. Okaleczający zabieg jakim jest bez wątpienia mastektomia stanowi dla wielu kobiet traumatyczne przeżycie.
Nie dość, że zostają doświadczone śmiertelną chorobą, to zaburzone zostają ich proporcje ciała oraz sposób jego postrzegania. Rodzi to pojawienie się kompleksów i brak samoakceptacji. Rzutuje to w późniejszym czasie na relację z otoczeniem a w szczególności z partnerem. Kobiety po mastektomii wstydzą się swojego ciała, uważają się za nieatrakcyjne i mało kobiece.
Niestety w polskim systemie ochrony zdrowia partnerzy pacjentek nowotworowych nie są obiektem zainteresowania żadnej instytucji. Nikt z nimi nie rozmawia, nie wyjaśnię istoty problemu oraz tego jak powinno wyglądać ich życie w relacji z partnerką po zabiegu. Życie seksualne kobiet po mastektomii zamiera, zmniejsza swoją intensywność lub ogranicza się do długiej przerwy po zabiegu. Implantacja proponowana części pacjentek dla wielu z nich jest niewystarczające. Nadal nie czuję się kobieco. Należy pamiętać, że życie intymne oraz relacje seksualne po mastektomii nie ulegną znaczącej poprawię jeżeli przed zabiegiem było ono nieatrakcyjne i brakowało w nim zrozumienia.
Większe szanse na udane pożycie mają partnerki, które czerpały przyjemność z seksu przed zabiegiem a partnerzy spełniali ich oczekiwania. Zdarza się, że niektóre kobiety dopiero po zabiegu i utracie atrybutów kobiecości, przestraszone rychłym końcem życia, chcą za wszelką cenę poczuć jego smak i się nim nasycić. Dotyczy to także strefy intymnej, w której zaczynają realizować swoje pragnienia i marzenia. Jeżeli mają wiernych, oddanych partnerów, to pożycie seksualne po zabiegu może tylko zyskać. Niestety przypadki takie należą do rzadkości. U wielu mężczyzn, których partnerki straciły piersi lub piersi pojawiają się problemy z erekcją.
Nie jest to związane z problemami ze zdrowiem czy niechęcią do partnerki lecz ma podstawy psychologiczne. Panowie boją się, że mogą w trakcie aktu skrzywdzić lub narazić na pogorszenie stanu zdrowia swoją partnerkę. Niestety wiele pań taką postać rzeczy odbiera jako dowód swojej nieatrakcyjności i inności. Pary te wymagają wsparcia psychologa i długotrwałej terapii. Poświęcenie jej czasu ma sens ponieważ życie seksualne stanowi część codzienności i potwierdzenie bliskości z kochającym nas partnerem.